1. Budowa i właściwości drewna
Drewno jest wykorzystywane w budownictwie, kolejnictwie, meblarstwie, przemyśle papierniczym i w wielu dziedzinach sztuki użytkowej.
Drewnem określa się materiał otrzymywany po ścięciu drzewa i jego odkorowaniu. Do produkcji wyrobów drzewnych wykorzystywany jest głównie pień drzewa.
2. Obróbka drewna
Surowiec drzewny otrzymuje się przez wycinkę drzew. Wykorzystywane są pnie, gałęzie i system korzeniowy. Obróbka zaczyna się w tartaku. Produkty tartaczne nazywane są tarcicą.
Surowiec bez wad po obróbce mechanicznej w tartakach jest przekazywany do dalszego zastosowania przy budowie domów, mostów, w stolarstwie i szkutnictwie. Drewno z wadami oraz odpady drzewne przetwarza się na papier, płyty stolarskie, okleiny i węgiel drzewny. Drewno wykorzystuje się także jako opał.
Materiały drzewne: płyty, sklejki, okleiny, forniry, klejonka.
Narzędzia: piły, pilniki, tarniki, wiertarki, otwornice, heble, dłuta, siekiery.
Zawody związane z obróbką drewna:
drwal - ścinanie drzew;
cieśla - drewniane konstrukcje,
szkutnik - łodzie, stolarz- meble, okna i drzwi.
bednarz - naczynia, beczki,
kołodziej - pojazdy
3. Łączenie i ochrona drewna
wpust i pióro - bez dodatkowych elementów, wycięcie w jednym elemencie wpustu, do którego wsuwa się pióro – wypukłą część drugiego elementu. Ważne jest prezycja dopasowania.
kołki - dokładne wyznaczenie miejsc nawiercenia otworów do montażu kołków. Ich średnica powinna być nieco większa niż średnica otworów. Połączenie to wymaga dodatkowego wzmocnienia klejem.
łączniki ciesielskie - łączenie za pomocą metalowych elementów.
wkręty - nawiercenie płytkich otworów w dwóch kawałkach drewna i połączeniu ich wkrętami.
klejenie - pokrycie łączonych powierzchni drewna warstwą kleju,
gwoździe - scalanie elementów gwoździami.
Ochrona: bejcowanie, grawerowanie, inkrustowanie, decoupage